Celuloza dietetyczna
Celuloza dietetyczna
autorem artykułu jest Jolanta Lenart
W sposobie żywienia wspóÅ‚czesnego czÅ‚owieka, szczególnie mieszkajÄ…cego w wielkich miastach, przerażajÄ…cy jest brak wÅ‚aÅ›ciwego odżywiania komórek. ZwiÄ™ksza siÄ™ ilość rafinowanych i konserwowanych produktów z dużą iloÅ›ciÄ… tÅ‚uszczów i wÄ™glowodanów co jest jednÄ… z gÅ‚ównych przyczyn zachorowaÅ„ na arteriosklerozÄ™, cukrzycÄ™, alergie, choroby serca i nowotwory zÅ‚oÅ›liwe.
Choroby te spotyka siÄ™ nie tylko u osób w starszym wieku, ale także w Å›rednim, a nawet wÅ›ród dzieci. OczywiÅ›cie jest to efekt wielu czynników, ale gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… jest brak w żywieniu celulozy dietetycznej.
Wyniki wielu badaÅ„ sprawiÅ‚y, że ludzie stopniowo zaczÄ™li rozumieć i uznawać funkcje celulozy dietetycznej. Wiele osób proponuje uznanie celulozy dietetycznej jako jednego z 7 podstawowych rodzajów substancji spożywczych na równi z: biaÅ‚kami, tÅ‚uszczami, wÄ™glowodanami, witaminami, mikroelementami i wodÄ….
Celuloza dietetyczna jest niezbÄ™dna dla normalnego procesu przemiany materii. Zapobiega powstawaniu nowotworów zÅ‚oÅ›liwych jelita, zaparciom, a także hemoroidom. Skraca czas kontaktu substancji toksycznych z bÅ‚onÄ… Å›luzowÄ… jelit i z tego powodu zapobiega tworzeniu siÄ™ komórek nowotworowych jelita. Wzmaga przemianÄ™ tÅ‚uszczów i lipoproteiny we krwi. Zmniejsza skutki chorób serca spowodowane przez sklerozÄ™ naczyÅ„ krwionoÅ›nych.
Celuloza dietetyczna skraca czas przejÅ›cia tÅ‚uszczów przez jelita, neutralizuje dziaÅ‚anie kwasu żóÅ‚ciowego, obniżajÄ…c wchÅ‚anianie substancji powstaÅ‚ych w wyniku przetwarzania cholesterolu i trójglicerydów. W stanie kleistym przeszkadza ruchowi molekuÅ‚ w stronÄ™ powierzchni komórek absorbcyjnych jelita cienkiego. Sprzyja poprawie funkcji biologicznych komórek jelita cienkiego i funkcji wydalniczych przewodu pokarmowego, dlatego pomaga w zapobieganiu i leczeniu sklerozy i chorobach ukÅ‚adu naczyniowo-sercowego.
Podwyższenie dawki celulozy dietetycznej wspomaga wrażliwość tkanek granicznych na insulinÄ™, zmniejsza zatem zapotrzebowanie na niÄ…, dlatego pomaga w regulacji poziomu cukru w organizmie. Daje czÅ‚owiekowi uczucie sytoÅ›ci, zmniejsza potrzebÄ™ jedzenia, zapobiega tyciu. Zapobiega powtórnemu wchÅ‚anianiu kwasu żóÅ‚ciowego i tworzeniu cholesteroli. Zapobiega powstawaniu nowotworu piersi. Celuloza dietetyczna Å‚agodzi takie stany chorobotwórcze jak: przepuklina, żylaki, kamienie w nerkach i przewodzie moczowym, wrzód dwunastnicy, hemoroidy, owrzodzenie jelit, zakrzepy w głębokich żyÅ‚ach.
Dawka dzienna nie jest ustalona, jednak zalecane jest zażywanie profilaktycznie 0,045 - 0,067 g/kg wagi ciała; osobom ze skłonnościami do zaparć zaleca się zażywanie celulozy w dawce 0,09 - 0,11 g/kg.
Szczególnie wskazane jest stosowanie celulozy dietetycznej przy nastÄ™pujÄ…cych problemach zdrowotnych:
1. Chroniczne zaparcia, niezupeÅ‚ne wypróżnienia jelit,
2. Hemoroidy, pęknięcie odbytnicy,
3. Cukrzyca (w połączeniu z podstawową terapią),
4. Arterioskleroza, nadciÅ›nienie, (jako uzupeÅ‚nienie podstawowego leczenia, celem obniżenia cholesterolu, rozpuszcza pÅ‚ytki i zapobieganiu tworzenia siÄ™ zÅ‚ogów).
5. Kamica: jako Å›rodek profilaktyczny zapobiegajÄ…cy tworzenie siÄ™ kamienia (szczególnie w przypadku ociężaÅ‚oÅ›ci podczas tej choroby)
6. Choroba Krona, i inne choroby jelit - (w połączeniu z podstawowÄ… terapiÄ…; w okresie nasilenia - jako konieczny Å›rodek odżywczy celem unikniÄ™cia nasilenia siÄ™ stanów chorobowych).
7. Cofanie się zawartości żołądka do przełyku, (przyspiesza skierowanie pokarmu do przewodu pokarmowego - jelita)
8. Pozbycie się nadwagi i profilaktyka odtłuszczenia.
9. Proces czyszczenia jelit, oczyszczenie organizmu
10. Profilaktyka i leczenie zÅ‚oÅ›liwych nowotworów jelita grubego, oraz guzów innych organów i tkanek, szczególnie piersi.
11. Profilaktyka i leczenie zaburzeÅ„ czynnoÅ›ci jajników, przedmenstruacyjny zespóÅ‚ objawowy i dolegliwoÅ›ci menstruacyjne,
12. Profilaktyka i leczenie żylaków, wrzodów koÅ„czyn dolnych
13. Bóle gÅ‚owy zwiÄ…zane z nieprawidÅ‚owym funkcjonowaniem jelit, zaburzenia spowodowane toksynami jelitowymi.
Celuloza sÅ‚uży oczyszczeniu organizmu , a medycyna chiÅ„ska mówi ,że najlepszym okresem do oczyszczania jest jesieÅ„, ale to nie znaczy ,że oczyszczamy tylko jesieniÄ….
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Dlaczego należy stosować zasady medycyny chińskiej w ch
Zestawienie finansowe
Twarz a kreowanie wizerunku
Google kontra eBay
Czy warto kupować sprzęt na giełdzie snowboardowej?